Barion Pixel
Weboldalunkon „cookie”-kat (továbbiakban „süti”) alkalmazunk. Ezek olyan fájlok, melyek információt tárolnak webes böngészőjében. Ehhez az Ön hozzájárulása szükséges.

Cralusso úszókkal a folyóvízen ll.

Cralusso úszókkal a folyóvízen ll.

A Cralusso úszók megjelenéséig a gyűrűs bottal történő úsztatást a víz sebességével azonos, vagy kicsit lassított úsztatás jellemezte. Nem tudtuk az úszónk mozgását befolyásolni, vitte a víz, ha próbáltuk fékezni, kisodródott. Ezeknek a problémáknak a kiküszöbölésére fejlesztette ki a Cralusso a Szörföt, mellyel kisodródás nélkül erősen visszatarthatjuk, vagy akár meg is állíthatjuk a szerelékünket, valamint a Bolót, mely az enyhén és a közepesen visszatartott úsztatáshoz ajánlott. Ebben a cikkben e két úszó kerül részletes bemutatásra.

Az egyik legsikeresebb folyóvízi modell: Surf

Előkészületek

Ha első alkalommal próbáljuk Szörf úszónkat, a mellékelt útmutató áttanulmányozása fontos része a későbbi sikeres használatnak. 

A horgászat előtt ellenőrizzük a helyes összeszerelést és felfogatást, ha minden rendben, végezzünk néhány próbaúsztatást rövid eresztékkel, hogy elakadás ne zavarjon. Dobjuk be magunkkal szemben az úszót a vízbe és enyhe rátartással engedjük leúszni akár 10-15 métert, ekkor állítsuk meg az úszónkat, és láthatjuk, hogy a hagyományostól eltérően nem kifelé hanem befelé kezd úszni. A víz sebességétől függően, úszónk a parthoz képest 30-50 fokos szögben megáll. A botunkat tartsuk vízszintesen és a folyásirány szerinti le és föl mozgatásával ismerkedjünk úszónk működésével, irányításával. Próbáljunk meg bevágni, az úszónknak simán ki kell csúsznia a víz felszíne fölé, ha azt tapasztaljuk, hogy az úszó bebukik, a felső száron toljuk beljebb a rögzítő gumit 5-10-15 milliméterrel, ekkor a bevágásnak már sikeresnek kell lennie. Szükséges megjegyezni, hogy a Szörf lassan áramló, ( 1-3 km/óra)   valamint örvénylő, kavargó vízen nem működik megfelelően, minden normális esetben működése garantált.

Méretválasztás, súlyozás

Hasonló vagy egyel kisebb méretet használhatunk, mint a hagyományos úszókból, de figyelembe kell venni, hogy visszatartásnál vagy megállított szereléknél lényegesen nagyobb súly kell a csali fenéken tartásához, amit túlsúlyozással pótolhatunk, mely a teherbírás 10-100 % is lehet! Mivel a Szörföt visszatartva használjuk, ajánlom egyből túlsúlyozni a víz sebességétől függően 10-30%-kal. Az úszó terhelése akkor megfelelő, ha az antenna egyenesen vagy kicsit a folyásra, előre dőlve áll, ha nagyon előre dől, (minden úszónál) azt mutatja a víz megemelte az ólmunkat, plusz ólom felhelyezése javasolt. A csúszó súlyt és az ólmokat a visszatartás miatt összehúzva a forgókapocs felett érdemes rögzíteni. Akadós helyeken, és ahol a sleppelést előnyben részesítik a halak, jelző ólmot használjunk, mely 0,2-1,0 gr. Nagyon hatásos lehet az 50-60 cm hosszú előke, melyen NO 6 –7 számú sörétet rögzítek és az ólom helyének változtatásával növelhetjük fogási eredményeinket.

Vízmérés

Hasonló módon történik, mint a régebbi úszóknál, mérősúlyt helyezünk fel és lassan vezetve a Szörföt, a kiemelkedő és elbukkanó test mutatja a meder viszonyait. A pontos eresztéket már csalival végzett úsztatások során állítom be. Az antenna dőlése pontosan mutatja az ólom elakadását, az úszó enyhe visszahúzásával sokszor átléptethető az akadó.

Etetés

Dobjuk be a Szörföt és figyeljük hol áll meg, engedjük a kiválasztott etetési sáv vonalára, jelöljük meg az orsó felett a zsinórt, tegyük le a botot a tartóba és a vízben álló úszó fölé dobjuk a kellően elnehezített gombócokat.

Horgászat

 A megjelölt zsinór mindig segít az úsztatás távolságának kiválasztásában. Dobjuk be magunkkal szemben a szereléket úgy hogy az kiterítve érjen a vízre, húzzuk vissza a jelig és lassan kezdjünk visszatartani. Az úszó eleinte még csúszik kifelé, aztán érezzük, hogy kezd engedelmeskedni. Az úsztatást a bot 1- 2 óra irányba állásával kezdjük (amikor a víz jobbról balra folyik jobb folyásirány) és követve az úszót engedjük lassan a szereléket. Amikor az etetés felé ért, próbáljuk sleppelni a csalit, az úszót húzzuk vissza 10-15 cm-t és utána engedjük vissza. Ez a mozdulat azt eredményezi, hogy úszónk a parttal párhuzamosan (nem kifelé csúszva) a sodrással szemben mozog, a csali fellebben a fenékről és sokszor végződik szákolással a mozdulatsor. Az úszó miután az etetés alá ért próbál befelé haladni, melyet egyszerűen a bot irányításával korrigálhatunk. Az úsztatást a bottal 1 óra irányából kezdjük és követve az úszót 12, 11, 10, óra irányába fejezhetjük be. Ha nincs kapásunk az etetésen, engedjük nyugodtan lejjebb, akár 15-20 métert,  így termetes halak jutalmazhatják próbálkozásunk. A kapást követően bevágásunk legyen dinamikus és függőleges irányú, segítve a biztos akadást.

A nyárvégi, őszi időszak a folyóvízi horgászat fő szezonja, amikor nagytestű halakkal, márnákkal a legtöbbet találkozhatunk. Ha elsajátítottuk a Szörf úszó használatát és rendelkezünk kellő folyóvízi horgásztudással a rakós bottal horgászókat is megszégyenítő fogásokban lehet részünk.

Egyszerű de nagyszerű: Bolo

A Bolo úszót a klasszikus úsztatáshoz hasonlóan használhatjuk, amikor a szerelékünket enyhén vagy közepesen visszatarthatjuk, a kisodródás veszélye nélkül. Működése a Szörf úszó elvére épült, de lényegesen egyszerűbben használható, nem igényel beállítást. Méretválasztást hagyományos úszóknak megfelelően végezzük, a visszatartás mértékétől függően 10-30%-kal túlsúlyozható. A Bolo úszóval az etetés alá akár 20-30 méterrel is leúsztathatunk, ahol az elsodródó morzsákat csipegető, méretes halak miatt meglepő élményekben lehet részünk. A Boló úszó is kiválóan alkalmas a sleppelés megvalósítására, éljünk sűrűn ezzel a lehetőséggel. Bármely úszót használjuk, fontos figyelembe venni, hogy azonos vízmélység mellett más ereszték szükséges, az enyhén vagy erősen visszatartott úsztatáshoz.

Folyóvízen lényeges, hogy midig fenék közelében horgásszunk, melyet a kisebb nagyobb elakadások jeleznek. Sokszor már az 5 cm ereszték változtatás meghozhatja a várt kapásokat. Az hogy éppen milyen sebességű csalit részesítenek előnyben a halak, a két módszer váltogatott kipróbálásával mérhetjük le, és növelhetjük fogásaink számát.